Známe pracovní název EPIX

 Epizoda 9 má kódové označení. Proč se vlastně takový produkční název u filmů používá, říkáte si možná. V podstatě je to kvůli dvěma důvodům. Za prvé - film jako takový je v (pre)produkci a nemá ještě oficiální název. Nebo to může být tajnosnubnost autorů, aby zabránili možným únikům informací z natáčení a jiných doprovodných formalit (třeba nahrávání soundtracku) - většinou ovšem totálně neúčinná. 

 Poslední díl nonalogie Star Wars je tedy zatím znám pod jménem Black Diamond. Ve světě Hvězdných válek toto není nic nového, z důvodů jež jsem psal výše. Podíváme-li se do historie, mnoho dílů hlavní ságy i spin-offů se k takovéto kamufláži uchýlilo:


  • Star Wars: Episode IV - A New Hope

 Originální Hvězdné války, tedy Star Wars, prošly bouřlivým vývojem, který by si zasloužil vlastní článek. Zmiňme tedy alespoň vývoj jejich názvu. Měly celkem 3 verze podle různých scénářů a později jim byl přidán dnes už konstantní přídavek ve formě číslovaných epizod (ale ani to nebyl až tak úplně nový prvek, viz dále) a podtitulu. První návrh hrubého scénáře byl jednoduše The Star Wars: First Draft. Následovaly úpravy a změna na Adventures of the Starkiller, Episode I: The Star Wars, s další úpravou na The Adventures of Luke Starkiller (episode one) "The Star Wars." Předfinální pojmenování pak bylo The Star Wars: From The Adventures of Luke Starkiller.


  • Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

 Závěrečný díl původní trilogie provázely velké tajnosti. V době natáčení a ještě před tím - s vydáním Impéria - fanouškovská i kritická obec nepřijali fakt, že Darth Vader je Lukův otec; prostě lhal jako každý záporák. Z důvodu utajení dalšího dílu se tedy natáčelo pod produkčním označením Blue Harvest: Horror Beyond Imagination. Původně se do kin měl uvádět pod dnešním Return of the Jedi, ale Lawrence Kasdan, spoluautor scénáře, ho považoval za slabý, a tak ho George Lucas krátce přejmenoval na Revenge of the Jedi. Dokonce se takto i chvíli propagoval v materiálech. Nakonec byl změněn na současný ("revenge is not the Jedi way").


  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

 První, resp. čtvrtý (však víte, jak to je) díl měl pracovní názvy The Beginning a také The Doll House. Lucas později odhalil, že výsledný Skrytá hrozba nereferuje o Anakinovi, jak mnozí špatně dedukovali, ale váže se ke vzestupu Palpatina.


  • Star War: Episode II - Attack of the Clones

 Pokračování neslo produkční jméno Cue Ball, tedy kulečníková koule, a dodnes není zřejmé, proč tomu tak bylo. Lucas sám o druhém dílu mluvil jako o Jar-Jar's Big Adventure nebo též Jar-Jar's Great Adventure, protože si byl dobře vědom negativních reakcí na tuto postavu, a tak trollil fanoušky.


  • Star Wars: Episode III -  Revenge of the Sith

 Závěrečný díl prequelové trilogie měl kódové označení The Bridge. Význam je jasný - epizoda slouží jako přemostění dvou trilogií. Jde ale také odkaz na šestku (viz výše) a někteří jdou dokonce tak daleko, že analyzují všechny filmy a vytváří tzv. Ring Theory - o ní možná někdy jindy.


  • Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

  Začátek sequelové trilogie byl vytvářen jako Foodles. Někomu se může zdát název mimo, ale opak je pravdou. Toto je společný znak i všech dalších filmů po odkupu Lucasfilmu Disneym. Jedná se totiž o název produkční společnosti založené jimi v Británii, kde je velké část filmů natáčena a podle stejného mustru se jede i nadále. Sedmý díl byl také označován jako AVCO, podle kina, kde Abrams (spolu s Gregem Grunbergem - jeho dlouholetým kamarádem a hercem - v TFA si zahrál pilota Odporu Snapa Wexleyho) poprvé v roce 1977 viděl SW.

 

  • Rogue One: A Star Wars Story

 První (a svým způsobem revoluční) spin-off ze Star Wars universa je stejný případ. Tentokrát se však produkční společnost (a film) jmenovala Los Alamos. Spojitost je zřejmá - je to název místa v Novém Mexiku, kde se testovaly atomové bomby na konci druhé světové války.


  • Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi

 Do třetice nová společnost - Space Bear. Velmi pravděpodobná, ale nepotvrzená, je spojitost s oblíbeným psíkem zesnulé Carrie Fisher, Garrym.


  • Solo: A Star Wars Story

 A to samé v bledě modrém. Nyní se produkovalo (společnost) jako Red Cup. Američané totiž na různých party a sešlostech pijí (a hrají s nimi různé hry) z červeného plastového poháru, známého také jako... Solo Cup.


 Nyní se tedy i Black Diamond zařazuje do této linie, jelikož název produkční společnosti je Carbonado (jiný název pro černý diamand). Ale... Neukazuje nám označení ještě něco navíc? V oficiální Star Wars: The Last Jedi: The Visual Dictionary, kterou sepsal sám Pablo Hidalgo (jeho skupina řeší veškeré příběhové směřování všech SW odvětví a také dodržování kánonu), je jistá zmínka. Možná jste si všimli obrovského prstenu s černým kamenem, který měl v TLJ na ruce Snoke. Spekulovalo se, zda nejde o kyber crystal, či snad dokonce ten z Darksaberu, ale.. V sekci věnované Nejvyššímu vůdci Snokovi se můžeme dočíst toto:

"Obsidian from catacombs beneath Darth Vader's Mustafar Castle. Gold etched with the glyphs of Dwartii."

 Spojení s Vaderem? Spojení s Císařem? Spojení s Plagueisem? Dojde čas na rozebírání těchto teorií...

 Samostatnou kapitolou jsou pak u filmů mezinárodní překlady názvů a zejména u nás některé verze vyvolaly velké nevole u fanoušků, ale to je opět na jiný článek...

Zdroj: Fantha Tracks