Williams se vrací

 Ačkoliv se tato zpráva na první pohled nemusí zdát překvapivou, opak je pravdou. Slovutný oskarový skladatel John Williams ještě jednou naposledy bude tvořit filmovou hudbu z předaleké galaxie; pro Epizodu IX.

 Filmovým fanouškům a milovníkům filmové hudby jistě není potřeba slavného amerického mistra představovat. Přesto, připomeňme si některé z jeho profesních úspěchů. Přestože jsou jeho motivy z univerza Star Wars legendární, nejedná se zdaleka o jedinou součást jeho bohatého portfolia. Složil hudbu pro více než 100 (!) filmů a získal mnoho ocenění. 50 krát byl nominován na cenu americké Akademie filmového umění (lidově Oscar podle ikonické zlaté sošky) a pětkrát ho získal (Šumař na střeše, Čelisti, Hvězdné války, E. T. - MimozemšťanSchindlerův seznam). Mnohokrát byl také vítězem cen BAFTA, Grammy či Zlatých glóbů. Jeho celoživotní dílo můžete shlédnout na jeho webových stránkách. Věhlas Williamse ovšem přesáhl i do jiných odvětví kultury, nebo lépe řečeno sportu v tomto případě. Méně se např. ví, že je autorem ústředních motivů pro celkem čtvery Olympijské hry (1984, 1988, 1996 a 2002).

 Ke Star Wars a Georgi Lucasovi se dostal zprostředkovaně, když ho autorovi Hvězdných válek doporučil jeho kolega a blízký přítel Steven Spielberg, se kterým Williams již dříve spolupracoval. Některé jeho legendární skladby si můžete připomenout ve videu níže:

 Proč jsem ale již v úvodu naznačoval, že nebylo zcela jisté, že se nyní vrátí ke Hvězdným válkám a celou devítidílnou ságu tak uzavře? Na vině je již bohužel značně pokročilý věk skladatele. V únoru mu bude již 86 let a věk se bohužel zastavit nedá. Na posledních Star Wars filmech už ani nespolupracoval s legendárním Londýnským symfonickým orchestrem, jak bývalo nepsanou tradicí a zůstával v USA, jelikož samotné cesty přes oceán ho nesmírně vyčerpávaly. Na tvorbě Rogue One se nepodílel vůbec a pro Hana Sola napíše pouze téma titulního hrdiny, ale soundtrack bude komponovat John Powell (např. X-men: Poslední vzdor, Jak vycvičit draka nebo Pan a paní Smithovi), jeden ze členů hudební produkční společnosti Hanse Zimmera.

 Nyní se ale v rozhovoru vyjádřil, že "by to celé moc rád dokončil," čímž myslel závěr nonalogie, a uzavřel tak kruh. Také fanoušky potěšil, že nemá v plánu odejít do hudebního důchodu a dokud bude fyzicky schopný skládat a psát, tak v tom bude pokračovat. Nicméně je pravdou, že svoji tvorbu značně omezil. Stále ho však hudba naplňuje. V případě takové legendy s tak rozsáhlou sbírkou hudebních motivů, je však již nevyhnutelná jistá repetetivnost a někdo by dokonce mohl říci, že mistr občas už vykrádá i sám sebe. Nicméně, soundtrack k TLJ osobně považuji za povedenější než předcházející k TFA - ten nynější je zatím v předběžném výběru pro nominaci na Oskary. Doufejme tedy, že se ještě jednou naposledy vzedme k vrcholnému dílu pro EPIX.

Zdroj: Variety