Návrat Mary Jade?!

 Než začnete propadat nerdgasmu, je třeba uvést věci na pravou míru. Začneme trochou historie. Mara Jade (Skywalker) je jednou z nejpopulárnějších postav Star Wars lore vůbec. O její oblíbenosti svědčí i fakt, že se jako jedna z mála (např. vedle Revana) postav dnes již neplatného Expanded Universa, přejmenovaného na Legends, dočkala vlastní oficiální figurky (viz obrázek, i s fanouškovskými úpravy hlavičky). 

 Postava jako taková se poprvé objevila v knížce Star Wars: Dědic Impéria; prvním dílu tzv. Thrawn trilogie - dlouho neoficiálně považované za sequelovou trilogii (samotnému Georgi Lucasovi se tak líbila, že Coruscant - poprvé zmíněný právě v tomto románu - přivedl později v život v preqeulové Epizodě 1 v podstatě se vším všudy jako hlavní sídlo Galaktické republiky). Tato série od autora Timothy Zahna z roku 1991 je dodnes považována za jeden z nejkvalitnějších příspěvků do universa Hvězdných válek a dala vzniknout mnoha legendárním postavám - kromě Mary Jade také např. velkoadmirálu Thrawnovi (kterýžto se díky animovanému seriálu Star Wars: Rebels a jeho originálnímu tvůrci opět, i když v pozměněné podobě, vrátil do kánonu) nebo pašeráku Talonu Karrdemu

 Mara Jade byla během svého života Císařovou rukou, pašerákem a nakonec i mistrem Jedi. Jako Imperátorův de facto otrok dostala poslední rozkaz - zabít Luka Skywalkera. Po smrti jejího pána se však stala tulačkou a posléze pašovala pod kapitánem Karrdem. Určitě vám zde nebudu rozepisovat celý její život, čímž bych vás ochudil o některé šťavnaté zvraty pro neznalé čtenáře. Nicméně později ji na cestu světlé strany, stejně jako svého otce, přivedl Luke, do kterého se i zamilovala, vzali se a měli spolu syna - Bena Skywalkera, pojmenovaného po přijatém jménu Obi-Wana Kenobiho . Luke ovšem nebyl jediný, kdo ji trénoval již jako Jedi. Jejím dalším učitelem byla další velmi oblíbená postava Kyla Katarna, se kterým prožili mnohá další dobrodružství. Účastnila se také válek s Yuuzhan Vongy. Jako mistryně si vzala za padawanku další z rodu Skywalkerů; dceru sestry Luka Leii a Hana - Jainu Solo. Nakonec zemřela rukou jejího dvojčete Jacena Solo, nyní již Dartha Caeda, jejího synovce.

 Je tedy možné, že po návratu Thrawna se do kánonu vrátí další ikonická postava z Legends? Shrňme si fakta. V nedávno vydané rozšířené novelizaci Epizody 8 jsme se dozvěděli, že Luke manželku má. Byla jí Camie Marstrap, postava, která se vyskytla pouze ve vystřižené scéně k Epizodě 4. Samozřejmě se jednalo pouze o snovou sekvenci, kde se Luke nikdy nestal Jediem, jeho sestra byla popravena, Tuskeni vyvražděni a Jabba nezemřel. V této alternativní časové lince Luke žil šťastným, spokojeným životem farmáře, ale litoval, že nikdy neměl děti. O reálném Lukovi toho však mnoho nevíme. Je pravděpodobné, že si Luke družku (a možná i potomky) ve vyprávěcí vakuu mezi Návratem Jedijů (ano, zaprovokuji si s kontroverzním konečným českým překladem) a Sílou se probouzí opravdu našel? 

 Podle serveru, který již mnohokrát správně predikoval herecká obsazení, nyní režisér Abrams společně s ředitelkou castingu Goldovou hledají herečku ve středních letech kolem 40-50 let pro hlavní roli Mary. Tady ovšem vyvstává pověstný háček. Jedná se totiž o kódové označení role, která tak nemusí mít zhola nic společného s ikonickou postavou. Může se jednat o několik variant, mezi něž např. nepravděpodobně patří i přeobsazení role Leii. Faktem ovšem zůstává, že se výslovně hledá hlavní role, tudíž postava s velkým vlivem na příběh. Pokud by se ovšem jednalo o možnou Lukovu manželku, tvůrci by ji jistě neoznačovali jejím reálným jménem. Je ale také možné, že půjde o jakousi reinkarnaci postavy s jiným jménem a historií, jak jsme tomu byli v případě Disney a přejímání z Expanded Universe již několikrát (např. Ben Solo, Jacen Syndulla, Thrawn) svědky. Uvidíme, co se z tohoto vyklube, jak budou postupně vyplouvat další informace na povrch.

Zdroj: Wookieepedia, Hasbro, That Hashtag Show