Natáčení začíná!

 Ano, dnes 1. 8 . 2018, konečně padne první klapka epilogu ságy rodu Skywalkerů. Stane se tak již tradičně v londýnských filmových ateliérech Pinewood pod taktovkou režiséra hlavního natáčecího štábu - J. J. Abramse, který je také společně s Chrisem Terriem autorem scénáře.

 Oficiálně bylo také odhaleno základní obsazení snímku. Samozřejmě se vrací představitelé hlavních a vedlejších rolí - Daisy Ridley (Rey), Adam Driver (Kylo Ren), John Boyega (Finn), Oscar Isaac (Poe Dameron), Lupita Nyong'o (Maz Kanata), Domhnall Gleeson (Armitaga Hux), Kelly Marie Tran (Rose), Joonas Suotamo (Chewbacca) a Billie Lourd (Kaydel Ko Connix). Poslední jmenovaná je dcerou zesnulé Carrie Fisher a v nové trilogii doposud ztvárnila pouze malou roličku operační důstojnice na základnách Odporu. Je tedy otázkou, zda v devátém díle bude mít nějakou zásadnější úlohu v nově vzniknuvších Povstalcích nebo byla záměrně zmíněna mezi většími rolemi jako projev úcty k její matce. A když už mluvíme o Carrie Fisher… Bylo potvrzeno, že Leia Organa se objeví i v závěrečném filmu ve formě nepoužitých záběrů ze sedmičky. Režisér k tomuto dodal, že nemohl přijít na uspokojivé ukončení jejího osudu v předaleké galaxii, aniž by to mohl udělat s ní na plátně, i když to nebude fyzicky. Stále ovšem nevíme, co toto bude znamenat. Nějaká forma flash(force)backu či snad mistrně zakomponovaná montáž do aktuálního děje? Samozřejmostí je pak C-3PO v podání Anthony Danielse, který tak zatím nebude chybět v žádném z 11 hraných filmů. Objevit by se znovu měl i blízký režisérův přítel - herec Greg Grunberg a zopakovat si roli Temmina "Snapa" Wexleyho - pilota Odporu/Povstalců, který vůbec nebyl v Epizodě 8, jelikož byl na misi, kde získával přeživší velitele Nové republiky pro síly odboje po zničení systému Hosnian.

 K Leie se připojí i její filmové dvojče, Luke, jelikož se vrací i Mark Hamill ve své ikonické roli. Herec na sociálních sítích nedávno uveřejnil svoji fotku již bez plnovousu, a tak se vyrojily spekulace, zda s ním vůbec máme i nadále počítat. Obavy se však ukázaly jako liché a můžeme se tak naposledy těšit na mladého Skywalkera, i když vzhledem k ději zřejmě již jen jako reiknarnaci ve formě ducha Síly. A samozřejmě je již jasné, že v roli Landa Calrissiana se po 36 letech znovu objeví Billy Dee Williams. V souvislosti s jeho rolí se už vynořily první "zaručené" informace, takže následující řádky berte s rezervou:

  • Maz Kanata má mít v EPIX významnou roli.
  • Bude velet obrovské stříbrné pirátské lodi s velmi rozličnou posádkou.

  • Na palubě má být právě i Lando Calrissian... a objeví se tam i Rey, která bude hledat informace a způsoby, jak opravit skywalkerovic světelný meč.

  • S tím se jí budou snažit pomoci Maz a Lando a dojde i na vysvětlovačku, jak se zbraň jediů dostala z Oblačného města až na Takodanu.

  Novými tvářemi pak po již dříve oznámené Keri Russell budou ještě v podstatě neznámá Naomi Ackie a naopak rolemi ošlehaný Richard E. Grant (seriály Panství Downtown, Girls nebo Hra o trůny a filmy jako Hráč, Drákula, Mrtvá nevěsta Tima Burtona a Logan: Wolverine)- všichni dosud v neznámých rolích.

 Také jsou informace, že se hledají komparzisté pro scénu Finna s Poem v baru s "vážnými, přísnými až nevlídnými výrazy." Na vysvětlení si budeme samozřejmě muset počkat.

  Mezitím se už podruhé vynořila zvěst z dále nespecifikovaného amerického zdroje, že Ewan McGregor se mihne v cameu Obi-Wana Kenobiho, a dál se tak živí dohady o jedné z úplně posledních scén, kde by se měla objevit "Force-ghosts rada" bývalých jediů.

  Režisérka druhého natáčecího týmu, Victoria Mahoney, byla aktivní na Twitteru a sdílela dvě zajímavé fotky. Na první je stařičký model Nokie, jediný povolený mobil, který nafasovali všichni členové natáčecího štábu, tak aby se co nejvíce zabránilo únikům fotografií z natáčení z vlastních řad. Na druhé je pak lokace, kde bude tato jednotka filmovat - ovšem zatím nevíme, kde by to mohlo být.

 A když už jsme u filmových reálií, ozval se stejný zdroj, který u Posledního z Jediů reportoval natáčení v Dubrovníku. Tentokrát se má pro Epizodu 9 točit v Jordánsku. Což je zajímavé, protože o něm uvažoval režisér již pro EPVII jako místo ztvárnění Jakku. Nakonec ovšem vyhrály Spojené Arabské Emiráty a jejich Abu Dhabi, které poskytly lepší podmínky (čti levnější produkci). Ovšem ani Jordánsko nepřišlo zkrátka, protože se zde později natáčelo pro Rogue One, konkrétně lokace Jedhy a okolí. Jak již víme některé sety se v různých Star Wars filmech recyklují. Je tedy možné, že bychom tuto planetu mohli opět spatřit? Nebo se Rey vydá zpět na Jakku hledat pozůstatky Církve Síly? Anebo se bude jednat o úplně nové místo?

 Období teorií a spekulací právě započalo!

 Edit: S první fotkou z placu přispěchal režisér J. J. Abrams.