J. J. Abrams a směřování EPIX

 Jak mnozí jistě už víte, režisérské (a scénáristické) otěže po odvolaném tvůrci Epizody 9 Collinu Trevorrowi převzal nazpět J. J. Abrams, který natočil již Epizodu 7. Oficiálním důvodem, stejně jako v případě Joshe Tranka u (doteď nerealizovaného) spin-offu o Boba Fettovi a dua Lord/Miller u Hana Sola, byly kreativní rozpory s Disney, resp. Lucasfilmem. Co bylo pravými příčinami se tak můžeme jen domýšlet a pravděpodobně se to nikdy přesně nedozvíme. Christopher Miller a Phil Lord se, zdá se, utrhli ze řetězu a jejich velmi komediální přístup na poslední chvíli hasil přetáčkami de facto poloviny snímku Ron Howard. U Tranka to byly zjevně negativní ohlasy kritiky i diváků na jeho Fantastickou čtyřku a podobné důvody můžeme hledat i u Trevorrowa a The Book of Henry. Nesmíme také zapomenout zmínit problémy při produkci Rogue One Garetha Edwardse a změnu celého závěru filmu Tony Gilroyem, který paradoxně filmu pomohl a jeho nekonzistentnost osobně považuji za plus a celkový výsledek hodnotím velmi kladně. Naopak s prací Riana Johnsona bylo studio tak spokojeno, že mu odklepli rovnou další (nenavazující) trilogii.

  V rádiovém vysílání BBC se sešli k rozhovoru J. J. Abrams a Michael Giacchino (autor hudby pro Rogue One a jeho dvorní skladatel). Abrams se v něm rozpovídal, jak vnímá svou pozici v završení více než 40leté ságy a jaký bude volit přístup. Opět prý bude mít k celé sáze respekt, ale na rozdíl od sedmého dílu, "se chce vydat jiným směrem." Podobně jako u Epizody 8 máme čekat překvapení, ale zároveň si je dobře vědom odkazu série. Vnímá závěrečný díl v několika rovinách - jako samostatný film, jako konec trilogie, jako součást hexalogie a jako završení nonalogie. Můžeme tedy čekat i odkazy na PT, kterou ani mnozí fanoušci nemají přiliš v lásce. 

 Uvidíme tedy, jak vše dopadne. Cesta je dlouhá a jsme teprve na jejím začátku. Je třeba ale zmínit, že jakkoliv byla EPVII kritizována za repetetivnost OT, je nutné ji přiznat objektivní filmařské kvality. Navíc je třeba si uvědomit, že první díl ST měl nejen přivést po dlouhé době zpět starší fanoušky, ale přitáhnout i jejich novou generaci. Z tohoto pohledu mohlo být uděláno jen máloco lépe. Na druhou stranu volání po nekonvenčnosti a novém modernějším přístupu bylo v čerstvé EPVIII naplněno takřka beze zbytku... Ale i tak se nyní s premiérou rojí negativní postoje k tomuto kontroverznějšímu přístupu, po kterém sice fanoušci i kritika volali, avšak jej nyní někteří odsuzují. J. J. to nebude mít jednoduché!

Zdroj: BBC Radio