2018 Q2 update

 Čas plyne jako voda a jsme téměř v polovině kalendářního roku. V poslední době se vyrojilo hned několik novinek, leaků, ale i potenciálních spoilerů pro devátou epizodu. Pojďme si je i s informacemi za uplynulý kvartál probrat.

 Nejprve něco oficiálního infa. Umělecký ředitel pro Síla se probouzí a Poslední z Jediů, Kevin Jenkins, byl pro závěrečný díl sequelové trilogie povýšen na místo návrháře výroby. Pokud se vám tedy jako mě např. v osmém díle líbil výtvarný vzhled solné planety Crait, víte, na co se můžete těšit. Tato pozice ve filmařském průmyslu je velmi významná, co se týče konečného vzhledu celého snímku. U filmu koordinuje rekvizitáře, kostyméry a výtvarníky setů a je přímo podřízen režisérovi a součástí produkce. Je zodpovědný za celkový vizuální dojem filmu. Kromě práce na EPVII a EPVIII má za sebou zkušenosti s filmy jako Strážci galaxie nebo Princ z Persie: Písky času (pro mě osobně nedoceněný film, z části proto, že mám velmi rád Jakea Gyllenhaala). 

 Nepotvrzenou zprávou pak je návrat Dana Mindela jako hlavního kameramana. Bylo by to jen logické, jelikož stejnou pozici zastával za J. J. Abramse na jeho Epizodě VII. Na tomto místě by pak vystřídal Johna Schwartzmanna z Epizody VIII. Mindel na twitteru uvedl, že je nyní v Londýně a zdrží se až do února následujícího roku. Zde také samozřejmě sídlí Pinewood Studios, kde se zatím všechny Hvězdné války ateliérově natáčely. Mindel s Abramsem již také spolupracoval na Star Treku a natáčel třeba první díl série o Jasonu Bournovi Agenta bez minulosti nebo další sci-fi John Carter: Mezi dvěma světy.

 Další zpráva se týká opět produkce samotného filmu, i když de facto se nemusí jevit nikterak zajímavě.  Opak je ale pravdou, jelikož se nejedná o nic menšího než název filmu... Tedy jeho kódové označení. Pokud vás zajímá historie produkčních názvů, můžete zamířit na můj předchozí článek sem. V prosinci loňského roku se odtajnilo, že EPIX bude mít produkční jméno Black Diamond, které se ale nyní mění na "trIXie." Kromě jasné vizuální hříčky s římskou devítkou vprostřed názvu velmi pravděpodobně nemá žádnou souvislost třeba s dějem filmu. Může ale navazovat na předchozí výrok režiséra J. J. Abramse, že tento závěrečný díl nejen ukončí ST, ale zároveň sváže všechny trilogie těsnějším způsobem.

 Nyní se vrhněme do kalnějších vod spekulací. Zdá se čím dál více pravděpodobnější, že se v následujícím filmu setkáme s další postavou z originální trilogie - a to konkrétně Landem Calrissianem! Z části je to možná i reakce na kompletní absenci původní sestavy - pro Leiu se zdá být osud již uzavřen (jak naznačili rodinní příslušníci zesnulé Carrie Fisher), Han zemřel rukou svého syna hned v úvodním díle ST (za což je Harrison Ford rád) a Luke je zřejmě mrtvý, i když je reálná šance, že vrátí jako force ghost (ovšem Mark Hamill se vyjádřil ve smyslu, že nemá už moc proč se vracet, když přišel o svoje herecké parťáky). Mohl by se tedy ve formě camea nebo snad i větší role mihnout galaktický bonviván ztvárněný Billy Dee Williamsem? Ten nedávno oslavil již 81. narozeniny, ale jeho trenér oznámil, že drží speciální dietu a 3x týdně cvičí, aby se dostal do formy... Je samozřejmě možné, že se jen snaží zlepšit životní styl, ale na přímou otázku herec odvětil, ať se ho nikdo na Landa neptá, protože nemůže nic potvrdit ani vyvrátit. Což je jasný signál. 

  Smutnější zprávou je, že představitelka Rose, Kelly Marie Tran, smazala svůj instagramový účet po několikaměsíční kyberšikaně od takzvaných fanoušků, kteří ji očividně stále nemůžou přijít na jméno z, pro normání lidi, nepochopitelných důvodů. Ano, i tak se bohužel někteří chovají...

 A nyní již pojďme k šuškandě a fámám. Několik na sobě nezávislých zdrojů z filmového prostředí tvrdí, že pro závěrečnou epizodu bylo obsazeno, jakkoliv se to zdá vtipné nebo absurdní, batole a to prý jako dítě Kylo Rena nebo dokonce ztvárnění jeho samotného - Bena Sola ve forcebacku. Zároveň se také začala šířit zpráva, že již velmi brzy doje k oznámení oficiálního názvu filmu! Inu, každý si na to může udělat názor sám. 

 Poslední věcí, kterou bych tu rád zmínil, je nejnovější díl ze série Marvel komiksů o Poeu Dameronovi. Někteří méně pozorní diváci si možná neuvědomili, že ony posvátné texty Jediů, které na Ahch-To Luke Skywalker tak úzkostlivě střežil (a zároveň se jich chtěl zbavit) byly na konci The Last Jedi opravdu na palubě Millenium Falcon. Ve 28. díle tohoto komiksu je totiž C-3PO pomáhá Rey překládat.  Jedna přeložená pasáž doslova zní: "Síla je světlem, Síla je temnotou. Jediové si vybírají světlo, neboť jest tím, co vše odhaluje." Další menší nápověda k diverzitě Síly, rovnováze a možná střední - šedé straně.